PVO aktuālā tēma

1. decembris - HIV/AIDS diena

ilona.kauce's picture

Ik gadu 1. decembris visā pasaulē tek atzīmēta kā HIV/AIDS diena. Pasaules Veselības organizācija ziņo, ka uz doto brīdi pasaulē 18 miljoni cilvēku ar HIV saņem nepieciešamo ārstēšanu, savukārt vēl tik pat ārstēšanu nesaņem. Turklāt no šiem atlikušajiem 18 miljoniem cilvēku aptuveni 14 miljoni nemaz nezina, ka ir HIV inficēti.

1. decembris – Pasaules AIDS diena

ilona.kauce's picture

HIV  PVO Eiropas reģionā.
Pēc PVO datiem, HIV infekcijas izplatība Eiropas reģionā turpina pieaugt. 2012. gadā reģionā konstatēts vairāk kā 131 000 jaunu saslimšanas gadījumu, kas ir par 10 000 vairāk, kā gadu iepriekš. Dažādos Eiropas reģiona apgabalos epidemioloģiskā situācija ir krasi atšķirīga: no visiem saslimšanas gadījumiem 102 000 tika konstatēti Austrumeiropas un Centralāzijas valstīs , kamēr Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas dalībvalstīs tika fiksēts aptuveni 29 000 gadījumu. Vidējais saslimušos skaits (uz 100 000 iedzīvotāju) Austrumeiropas reģionā – 22,0, kas ir trīs reizes vairāk, kā Rietumeiropas valstīs (6,6).

1. decembris: Pasaules AIDS diena

ilona.kauce's picture

Pasaules AIDS diena 2014 aktualizē jautājumu par sociālo plaisu, kas radusies tādēļ, ka ne visiem cilvēkiem pasaulē ir vienādi pieejami nepieciešamie  pakalpojumi slimības ārstēšanā un profilaksē.  Pasaules Veselības organizācija uzskata, ka panākt HIV/AIDS epidēmijas beigas līdz 2030. gadam varēs tikai tādā gadījumā, ja tiek likvidēta nevienlīdzība  starp cilvēkiem, kuriem jau ir pieejami AIDS profilakses, ārstēšanas, aprūpes pakalpojumi un tādiem, kam šis atbalsts ir ierobežots vai pat nepieejams.  Likvidēt šo atšķirību, nozīmē paplašināt iespējas visur un visiem cilvēkiem piekļūt pakalpojumiem, kuri tiem ir nepieciešami. Domājot, runājot un praktiski darbojoties ir iespējams veikt tādas sociālas pārmaiņas, kas šo plaisu mazinās .

17. - 24.novembris -Eiropas HIV un hepatīta testēšanas nedēļa.

ilona.kauce's picture

Šī gada Eiropas HIV un hepatīta testēšanas nedēļas tēma ir saskaņota ar Pasaules AIDS dienu. Tās mērķis ir veicināt izpratni par ieguvumiem, ja savlaicīgi tiek veikta HIV un hepatīta testēšana. Kampaņa ir notikusi lielākajā daļā Eiropas valstu kopš 2013, kur tūkstošiem cilvēku ir informēti par HIV un hepatīta statusu.

 

 

 

Vairāk informācijas

2017. gada notikumi

ingrida.holma's picture

2017. gads Pasaules Veselības organizācijai, kā vienmēr, pagāja lielu izaicinājumu zīmē: slimības uzliesmojumi un un humanās krīzes, globālās veselības politikas veidošana un jauns ģenerāldirektors. PVO ir sagatavojusi gada pārskatu, kur iespējms iepazīties ar šiem un citiem nozīmīgiem notikumiem:

2017. gada pārskats: panākumi sabiedrības veselības jomā visā PVO Eiropas reģionā

ingrida.holma's picture

2017. gadā PVO Eiropas reģiona valstis vēl vairāk integrēja ilgtspējīgas attīstības mērķus savu valstu programmās un radīja progresu, stratēģijas "Veselība 2020" mērķu  īstenošanā.

Neskatoties uz aktuālajām problēmām, gadu noteica daudzi nozīmīgi sasniegumi veselības jomā un pasākumi, kas veikti, lai nodrošinātu labāku veselību un labklājību visiem reģionā.

2017. gada Pasaules diabēta dienas uzmanības centrā – sieviete

ilona.kauce's picture

Šajā gadā tiek aktualizēta sieviešu diabēta tēma.  Kampaņas mērķis ir panākt, ka ikvienai sievietei, kas slimo ar diabētu būtu pieejama adekvāta veselības aprūpe, pieejami medikamenti, kontrole un apmācība, kā arī būtu nodrošināta informācija par 2. tipa diabēta profilaksi.

4. aprīlī notiks Pasaules Veselības dienai veltīta preses konference

ilona.kauce's picture

Rīga, 4.apr., LETA.

Ceturtdien, 7.aprīlī, notiks preses konference, kas veltīta Pasaules veselības dienai,
aģentūru LETA informēja Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Oskars Šneiders.
Lai pievērstu sabiedrības uzmanību arvien pieaugošajai cukura diabēta izplatībai, šogad Pasaules veselības
diena veltīta cukura diabēta profilaksei un ārstēšanai, īpaši pievēršoties veselīga dzīvesveida nozīmei. Lai
izvairītos no saslimšanas, ikviens tiek aicināts sekot ieteikumam: "Ēd veselīgi - esi aktīvs - seko ārsta
padomiem - uzvari diabētu!"

69. Pasaules Veselības asambleja

ilona.kauce's picture

WHO/V. MartinNo 23. līdz 28. maijam Ženēvā (Šveice) norisinās 69. Pasaules Veselības asambleja. Asambleja ir augstākais Pasaules Veselības organizācijas vadības orgāns, kura darbā piedalās visu dalībvalstu delegācijas. Galvenās asamblejas funkcijas ir PVO politikas virziena noteikšana, finanšu plūsmas regulēšana un budžeta apstiprināšana. Asamblejas sesijas notiek katru gadu Ženēvā.

7.aprīlis 2017- Pasaules Veselības diena. Depresija: parunāsim par melno suni!

ilona.kauce's picture

Vai esi sastapis melno suni?  Ja pazīsti tādas izjūtas kā  bezcerība, tukšums, nomāktība, vienaldzība - tad noteikti esi to sastapis. Varbūt tas tikai paskrēja garām Tev vai Tavam draugam, bet varbūt pieskrēja klāt un iekārtojas uz palikšanu. Uz nedēļām, mēnešiem, vai pat gadiem. Ja tā, tad zini – šim sunim ir vārds, to sauc par “Depresiju”.

Apvienoto Nāciju Organizācijas nostāja par HIV, tuberkulozes un vīrusu hepatīta gadījumu samazināšanu

ingrida.holma's picture

Saskaņā ar programmu Issue-based Coalition on Health and Well-being for All at All Ages in the 2030 Agenda for Sustainable Development, PVO Eiropas reģionālais birojs ir nodarbojies ar iekļaujošu un konsultatīvu procesu, lai varētu noteikt kopīgus principus un galvenās darbības jomas HIV, tuberkulozes un vīrusu hepatītu novēršanai Eiropā un Centrālajā Āzijā.

Bērnu un pusaudžu veselības situācija Eiropā

ingrida.holma's picture

Veselības veicināšanai Eiropā, Pasaules Veselības organizācijas Eiropas reģionālais birojs izstrādāja bērnu un pusaudžu veselības stratēģiju (2015-2020), kuru apstiprināja visas Eiropas reģiona dalībvalstis. Līdz šim, stratēģiju īstenošana tika pārraudzīta, izmantojot valstu profilus un apkopojot datus par veselību, un 53 Eiropas valstu veselības ministriju aizpildītās aptaujas.

Darba nākotne prasa būtiskas pārmaiņas veselības jomā darbā

ingrida.holma's picture

2019. gada 22. janvārī Ženēvā SDO (Starptautiskā Darba organizācija) Vispasaules komisija par nākotnes darbu (turpmāk – Komisija) aicina veikt būtiskas pārmaiņas darba organizēšanā, kopš mēs strādājam laikā, kad notiek strauja globalizācija, tehnoloģiju attīstība, demogrāfiskā pāreja (straujas vēsturiskas iedzīvotāju dzimstības un mirstības izmaiņas, valstij attīstoties par industrializētu valsti) un klimata pārmaiņas.

Diena, veltīta tam, lai nepieļautu vardarbību pret sievietēm un meitenēm

ilona.kauce's picture

Pasaules Veselības organizācijas apkopotie dati rāda, ka katra trešā no visām sievietēm ir piedzīvojusi pret sevi vērstu vardarbību. Vardarbības veidi pret sievietēm un meitenēm ir dažādi: tā var būt gan fiziska, gan emocionālā vardarbība, izvarošana, agras vai nevēlamas laulības, ārējo dzimumorgānu amputācijas vai kropļošana, cilvēktirdzniecības gadījumi, kad sievietēm liek sniegt seksuālos pakalpojumus u.c.

Ebola

ingrida.holma's picture

2018. gada 8. maijā Kongo Republikas Veselības ministrija paziņoja par Ebolas uzliesmojumu valsts Ziemeļrietumu daļā. Pēdējais vīrusa uzliesmojums tika novērots Kongo (Bas-Uele provincē) 2017. gada maijā. Statistika rāda, ka Ebola nogalina 90% no inficētajiem pacientiem. PVO un UNICEF, Starptautiskā Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness Federācija un citas organizācijas sadarbībā ar Kongo valdību veic pētniecības darbus un gatavojas uzņemt pacientus Ebolas diagnostikai un veselības aprūpei. PVO pašlaik ieguldījis 2,6 milj. ASV dolāru šī darba uzsākšanai.

Eiropa cīnās pret bērnu aptaukošanos un eksperti apstiprina, ka zīdīšana aizsargā bērnus no aptaukošanās

ingrida.holma's picture

Jauns PVO Eiropas reģiona pētījums rāda, ka neskatoties uz centieniem apkarot bērnu aptaukošanos, rādītāji joprojām ir salīdzinoši augsti. Taču pētījumā par zīdīšanu tika atklāts, ka zīdaiņiem, kuri nekad vai reti ir baroti ar krūti, ir paaugstināts aptaukošanās risks.

Smagas aptaukošanās sekas

Eiropas centieni īstenot politiku alkohola patēriņa samazināšanai

ingrida.holma's picture

Tieši PVO Eiropas reģions saskaras ar augstākajiem alkohola izraisīto nāves gadījumu rādītājiem pasaulē.

Ārsts Bente Mikkelsen uzskata, ka:  „Šie skaitļi ir pārsteidzoši, un, lai gan problēma ir sarežģīta, mēs zinām, kādas darbības ir efektīvas. Diemžēl mēs joprojām redzam ārkārtīgi augstus mirstības rādītājus no alkohola izraisītiem cēloņiem pat 7 gadus pēc 2030. gada Ilgtspējīgas attīstības programmas pieņemšanas.”

Eiropas Imunizācijas nedēļa 2018

ingrida.holma's picture

2018. gada 23.-29. aprīlī PVO Eiropas reģions svin Eiropas imunizācijas nedēļu (EIW), lai palielinātu informētību par imunizācijas nozīmi cilvēku veselības un labklājības nodrošināšanā. Imunizācijas programmas īstenošana pēdējo 30 gadu laikā ir būtiski samazinājusi slimības un nāves gadījumus.  2002. gadā PVO Eiropas reģions  tika sertificēts bez poliomielīta, un kopš 2007. gada reģionā masalu gadījumi reģionā tika samazināti par vairāk nekā 90%.

Eiropas Savienības dalībvalstu veselības pārskati

ingrida.holma's picture

Eiropas Veselības sistēmas un politikas centrs kopā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizāciju (OECD) ir izstrādājušas 28 ES dalībvalstu veselības pārskatus. Šie pārskati ir politiski nozīmīgi, jo ir balstīti uz kvalitatīviem un kvantitatīviem datiem, un pārredzamu un konsekventu metodoloģiju, kas ir pielāgota katrai dalībvalstij.

From innovation to implementation : eHealth in the WHO European Region

ilona.kauce's picture

Jaunākā grāmata!

From innovation to implementation : eHealth in the WHO European Region

Ziņojums atspoguļo galvenās tendences un labo praksi e-veselības sistēmas ieviešanā Eiropas reģionā. Publikācijas saturs un galvenie vēstījumi balstās uz 2015. gada datiem un tajā ir atrodami pierādījumi, ka interese par e-veselības risinājumiem reģionā aizvien pieaug un norāda uz ievērojamu progresu veselības aprūpes jomas pakalpojumu uzlabošanā ar tehnoloģisko risinājumu palīdzību.

Ziņojuma saturs:

  • e-veselības pamats
  • Elektroniskie ieraksti
  • Televeselība
  • m-veselība (mobilās tehnoloģijas)
  • e-mācības veselības aprūpes jomā
  • Sociālie mediji
  • Datu analīze
  • Likumdošana un e-veselība

Gaisa piesārņojums ietekmē cilvēka veselību

ingrida.holma's picture

Kopš vidējā temperatūra un iedzīvotāju skaits visā pasaulē ar katru gadu turpina kāpt un daļai pasaules iedzīvotāju nav pieeja videi draudzīgām tehnoloģijām (plītīm, lampām utt.), tādēļ gaiss ko elpojam kļūst bīstami piesārņots. Šobrīd 9 no 10 cilvēkiem elpo piesārņotu gaisu, kas vidēji gadā nogalina 7 miljonus cilvēku.

Gripas sezona – ko mēs par to zinām

ingrida.holma's picture

PVO Eiropas reģions regulāri sniedz datus par saslimstību ar gripu, pamatojoties uz dalībvalstu sniegtajiem datiem. Apzinoties gripas izplatību, valstīm ir iespēja veiksmīgāk sagatavoties slimības kulminācijai.

A tipa gripas vīruss šosezon ir izplatītākais, taču ziemas laikā tas var mainīties. Šobrīd B grupas vīrusi ir maz konstatēti.

Kā stiprināt sabiedrības veselības pakalpojumus? Mācībstundas no deviņām Eiropas valstīm

ingrida.holma's picture

Eiropas veselības sistēmu un politikas novērošanas centrs sadarbībā ar PVO Eiropas reģionālā biroja Veselības sistēmas un sabiedrības veselības nodaļu ir veicis pētījumu, kurā tika salīdzināta sabiedrības veselības pakalpojumu organizēšana, finansēšana un aprūpes speciālistu nodrošināšana 9 Eiropas valstīs. Gūtās atziņas kalpo kā iedvesmas avots politikas veidotājiem Eiropā un citviet pasaulē sabiedrības veselības pakalpojumu attīstībai. Pētījumā ir izklāstīta veselības aprūpes sistēmu struktūra, kopīgās tendences un galvenās atšķirības.

Ko cilvēki Latvijā domā par novecošanu?

ilona.kauce's picture
EIROPAS KOMISIJAS PĀRSTĀVNIECĪBAS  LATVIJĀ INFORMĀCIJA PLAŠSAZIŅAS LĪDZEKĻIEM

Puse Latvijas iedzīvotāju vēlētos turpināt strādāt arī pēc pensijas vecuma sasniegšanas, kamēr vidēji Eiropas Savienībā (ES) uz šādu soli gatavs ir tikai katrs trešais. Tajā pašā laikā Latvijas iedzīvotāji ir daudz negatīvāk noskaņoti pret, piemēram, pensijas vecuma palielināšanu.

Kulinārā meistarklase Maskavā: ēst veselīgi var būt viegli, pieejami un garšīgi

ingrida.holma's picture

Lai palīdzētu kliedēt maldīgus priekšstatus par veselīgu uzturu, 2018. gada 22. augustā, PVO kopā ar Krievijas Federācijas Veselības ministriju rīkoja netradicionālu pasākumu kādā no Maskavas parkiem -  veselīga uztura kulinārijas meistarklase mediju pārstāvjiem.

Kultūras aspektu iekļaušana veselības aprūpē PVO Eiropas reģionā

ingrida.holma's picture

Pasaules Veselības organizācijas Eiropas reģionālais birojs 2015. gadā aizsāka iniciatīvu, atzīstot kultūras konteksta lomu un nozīmi (tostarp vērtības, tradīcijas un uzskatus), veidojot veselības pārskatus. Kultūras konteksts ir viens no galvenajiem elementiem labākas veselības aprūpes nodrošināšanai.

Labāka pasaule caur ilgtspējīgas attīstības mērķiem

ingrida.holma's picture

PVO Eiropas reģions ir laidis klajā jaunu video, kurā ir izcelti daži no faktoriem, kas ietekmē sabiedrības veselību. Video ir veidots no bērna perspektīvas, jo līdz 2030. gadam viņi būs sasnieguši pusaudža vecumu.  Video materiālā tiek pausts, ka bērni „ir pelnījuši dzīvot veselīgākā pasaulē, kurā gaisa piesārņojums, vardarbība un nāvējošas slimības ir tikai slikti sapņi, nevis ikdienas realitāte”.

Lai kliedētu bažas, kas saistītas ar vakcināciju, ir jāatrod to patiesie iemesli

ilona.kauce's picture

Vakcinācijai ir nozīmīga loma daudzu bīstamu slimību profilaksē visā pasaulē. Taču neskatoties uz daudzajiem zinātniskajiem pierādījumiem to efektivitātei un salīdzinošam nekaitīgumam, joprojām sabiedrībā nereti ir sastopami aizspriedumi, kas saistīti ar vakcinēšanos. Pasaules Veselības organizācija jau ilgus gadus veic ne tikai praktisko vakcinācijas darbu, bet strādā arī sabiedrības izglītošanas jautājumos.

Pārskats par pasaules Veselības organizācijas darbību 2016. gadā

ilona.kauce's picture

Kā allaž, arī 2016. gadā, Pasaules Veselības organizācija turpināja aktīvu darbu Pasaules Sabiedrības veselības jomā: cīnījās ar slimību uzliesmojumiem, turpināja darbu pie dažādu infekciju un hronisku slimību sloga samazinājuma, aktualizēja antimikrobu rezistences jautājumu, palīdzējā krīzē nonākušajām valstīm. Turpinājumā saraksts ar nozīmīgākajiem PVO paveiktajiem darbiem:

Janvāris – aprīlis

Pārskats par PVO darbību 2015. gadā

ilona.kauce's picture

2015. gadā Pasaules Veselības organizācija kopā ar valstu valdībām turpināja strādāt pie pasaules iedzīvotāju veselības un labklājības uzlabojumiem daudzās sabiedrības veselības jomās. Pārskats par aizvadītajā gadā padarītajiem darbiem:

Janvāris – aprīlis

Novērsti 16 miljoni priekšlaicīgu nāves gadījumu, pateicoties veiksmīgi realizētai neinfekcijas slimību kavēšanas politikai
Labāka sagatavotība ārkārtas situācijām 
Nepieciešams investēt vairāk līdzekļu cīņā ar tropu slimībām 
PVO piegādā medikamentus Ukrainai 
...

Pasargāsim jauniešus no pašnāvības

ilona.kauce's picture

Šogad  Pasaules Pašnāvību novēršanas dienā galvenais uzsvars tiek likts uz to, ka jaunieši ir atrodas iedzīvotāju pašnāvību riska grupā. Pasaules Veselības organizācijas dati rāda, ka tieši pašnāvības ir otrais izplatītākais nāves cēlonis 15 līdz 19 gadus vecu meiteņu vidū. Situācijā, kad jaunietis nevēlas dzīvot, tieši ģimene un piederīgie var daudz līdzēt, lai nepieļautu pašnāvību. Taču arī tuvākajiem šajā situācijā ir nepieciešams atbalsts un palīdzība. Video ir iespējams noskatīties mātes pieredzes stāstu un uzzināt, kā viņai izdevās tikt galā ar situāciju, kad viņas pusaugu meita piedzīvoja suicidālās domas.

Pasaules AIDS diena

ingrida.holma's picture

PVO un partneri 1. decembrī aicina atzīmēt Pasaules AIDS dienu par tēmu “Apzinies savu statusu”. Šogad Pasaules AIDS diena aizvada savu 30 gadadienu, kuru PVO aizsāka 1988. gadā.

PVO Pasaules AIDS dienas ietvaros ir izvirzījusi šādus mērķus:

Pasaules Asinsdonoru diena 2015.: Paldies, ka izglābāt manu dzīvību!

ilona.kauce's picture

Ik gadu pasaulē tiek savākts 108 miljoni asins ziedojumu. Šobrīd nacionālie asins krājumi  64 valstīs gandrīz 100% tiek balstīti uz bezatlīdzības brīvprātīgajiem ziedojumiem, savukārt vēl 40 valstīs tie joprojām ir atkarīgi no ģimenes locekļu  vai maksas donācijām.  Pasaules Veselības organizācija izvirzīja mērķi līdz 2020. gadam panākt, ka visās valstīs asinis tiktu ziedotas  brīvprātīgi un bez atlīdzības

Pasaules asinsdonoru diena-2017

ilona.kauce's picture

 

Šogad Pasaules asinsdonoru dienas kampaņa ir vērsta uz asins ziedošanu palīdzībai ārkārtas situācijās. Krīzes vai ārkārtas situācijā cilvēka jautājums ir "Ko es varu darīt? Kā es varu palīdzēt?". Tāpēc 2017 kampaņai sauklis ir: Ko jūs varat darīt ?, seko atbilde: Dodiet asinis. Dodiet tagad. Dodiet biežāk!

Vairāk par šo tēmu:

Pasaules Diabēta diena 2012 - Pasargāsim savu nākotni

ilona.kauce's picture

Ik gadu pasaules Diabēta dienas ietvaros PVO vērš sabiedrības uzmanību uz šīs nopietnās slimības problēmas risināšanas iespējām. laika periodā no 2009 – 2013. gadam, galvenais uzsvars tiek likts uz diabēta profilakses iespējām un sabiedrības izglītošanu dažādos, ar diabētu saistītajos jautājumos. 2012. gada Diabēta dienas tēma ir veltīta nākotnes paaudžu pasargāšanai no šīs slimības.

Pasaules Diabēta diena 2015. – “Apturēsim diabēta epidēmiju”

ilona.kauce's picture

Pēc Pasaules Diabēta federācijas datiem, 2035 gadā jau 600 miljoniem pasaules iedzīvotāju būs diabēts. Pēdējos gados saslimšana ar 2. tipa diabētu strauji pieaug. Tāpēc Pasaules Veselības organizācija atgādina, ka ar pareizo dzīvesveidu un diētu tā izplatīšanos ātrumu ir iespējams samazināt.

Vairāk informācijas par diabētu un ar to saistītajām tēmām:

Pasaules Diabēta diena. Diabēta problēma PVO Eiropas reģionā.

ilona.kauce's picture

Pēc PVO datiem, Eiropā 60 miljoni cilvēku ir spiesti sadzīvot ar diabētu.  Šai slimībai ir pakļauti 10,3% vīriešu un 9,6% sieviešu no visiem reģiona iedzīvotājiem. Saslimstība ar diabētu pieaug visās vecuma grupās un tās iemesli ir liekais svars, nepareizs uzturs un mazkustīgs dzīvesveids. PVO prognozē, ka laika posmā no 2005. līdz 2030. gadam mirstība diabēta dēļ divkāršosies.

Pasaules Diena bez tabakas 2016

ilona.kauce's picture

Šogad Pasaules Dienā bez tabakas  PVO aicina gatavoties tam, ka drīzumā  tabakas izstrādājuma paciņas mainīs savu izskatu. Tām vairs nebūs nedz ražotāja logotipa un nosaukuma, kas nodrukāts pazīstamā šriftā, nedz oriģinālās iepakojuma krāsas. Turpmāk paciņas būs vienkāršas – vienkrāsainas, ar lielu brīdinošu uzrakstu uz sāniem.

Pasaules Dzirdes dienā atgādina par bērnu dzirdes problēmām

ilona.kauce's picture

3. martā, Pasaules Dzirdes dienā, Pasaules veselības organizācija atgādina, ka pasaulē ir 32 miljoni bērnu ar dzirdes problēmām. Labā ziņa ir tā, ka līdz 60% no visiem dzirdes zaudēšanas gadījumiem ir novēršami, savlaicīgi veicot bērnu vakcināciju pret tādām slimībām, kā masalas, masaliņas, parotīts, ka arī sekojot bērnu dzirdes stāvoklim.

Pasaules Hepatīta diena 2014 – “Padomājiet vēlreiz!

ilona.kauce's picture

28. jūlijā visā pasaulē tiks atzīmēta Pasaules Hepatīta diena. Pēc Pasaules Veselības  organizācijas (PVO) datiem ik gadu ar kādu no šīs smagas hroniskas infekcijas slimības formām (A,B, C, D un E – hepatīts) inficējas 1,4 miljoni cilvēku.  Tāpat PVO dati liecina, ka ar hepatītu B hroniskā formā slimo 240 miljoni cilvēku, savukārt ar C hepatīta hronisko formu slimo 150 miljoni pasaules iedzīvotāju.

Pasaules Malārijas diena 2013 - Investēt nākotnē. Uzvarēt malāriju

ilona.kauce's picture

Pēdējos desmit gados cīņa ar malāriju ir vainagojusies panākamiem – kopš 2000. gada mirstība ir samazinājusies par 25%. Tomēr joprojām no malārijas mirst 660 tūkstoši cilvēku gadā, pārsvarā mazi bērni, kas dzīvo Āfrikas valstīs. Finansējums, kas domāts cīņai ar šo bīstamo slimību, ir nepietiekams. Tieši tāpēc PVO mērķis ir panāks, lai palielinās investīcijas pasākumos, kas domāti slimības ārstēšanai un profilaksei.

Pasaules Malārijas diena 2016

ilona.kauce's picture

2016. gada Pasaules Malārijas dienas moto – ir vajadzīgs grūdiens, lai uzvarētu malāriju! Pagāja gads, kopš Pasaules Veselības organizācija izsludināja ambiciozu mērķi – līdz 2030. Gadam pilnīgu uzvarēt malāriju vismaz 35 valstīs. Šogad jau ir vērojamas pirmās uzvaras – Eiropas reģiona valstis ziņo, ka tajās nav reģistrēts neviens vietējais malārijas gadījums (salīdzināšanai 1995. gadā – 90 000 gadījumu).

Pasaules Prettabakas Diena 2013 – Aizliegt tabakas reklāmu, tirdzniecības stimulāciju un sponsorēšanu

ilona.kauce's picture

Pēc PVO datiem, 63% visu hronisko neinfekcijas slimību izraisīšanā ir vainojama tabakas izstrādājumu tieša vai netieša lietošana. Ik gadu no tabakas mirst 6 miljoni cilvēku, turklāt 600 tūkstoši no tiem paši tabakas izstrādājumus nelieto – tie ir pasīvas smēķēšanas upuri.

Pasaules prettabakas diena 2014: Palielināt nodokļus tabakai.

ilona.kauce's picture

Glābt dzīvības, samazināt tabakas patēriņu!

Globāla tabakas epidēmija nogalina gandrīz 6 miljonus cilvēku katru gadu. No tiem vairāk nekā 600 000 ir nesmēķētāji, kas mirst no pasīvās smēķēšanas. Ja vien nesekos aktīva rīcība no visu dalībvalstu puses, līdz 2030 gadam mirstība no tabakas sasniegs  vairāk nekā 8 miljoni cilvēku gadā.

Pasaules Prettabakas dienā 2014 Pasaules Veselības organizācija un partneri aicina valstis palielināt nodokļus tabakai.

Pasaules prettabakas diena 2015

ilona.kauce's picture

 31. maijs-Pasaules prettabakas diena.

Pārtraukt nelikumīgu tabakas tirdzniecību!

Smēķēšana ir nopietns drauds sabiedrības veselībai kopumā. No visiem pasaules pieaugušajiem iedzīvotājiem smēķē 28%, bet no kopējā mirstību skaitā 16% gadījumu ir vainojam tabakas lietošana.

Pasaules Psihiskās veselības diena 2015. – “Cieņa un psihiskā veselība”

ilona.kauce's picture

Tūkstoši psihiski neveselu cilvēku visā pasaulē saskaras ar viņu cilvēktiesību neievērošanu. Viņus ne tikai atstumj, diskriminē un stigmaztizē, bet arī pakļauj emocionālai un fiziskai vardarbībai gan sabiedrībā, gan specializētās aprūpes iestādēs.

Pasaules Psihiskās veselības diena 2016

ilona.kauce's picture

Cilvēkiem, kas ir piedzīvojuši kādu traumatisku notikumu, bieži vien ir nepieciešams psiholoģiskais atbalsts. Neatkarīgi no tā, vai Jūsu darbs ir saistīts ar nelaimēs cietušajiem cilvēkiem, vai arī Jūs pazīstat kādu, kam steidzami ir vajadzīgs atbalsts, pirmo psiholoģisko palīdzību, ievērojot pareizas uzvedības un attieksmes principus, var sniegt ikviens cilvēks.

Pasaules psihiskās veselības dienā organizācijas aicina rūpēties par saviem darbiniekiem

ilona.kauce's picture

2017. gada Psihiskās veselības dienas moto ir “Psihiskā veselība darba vietā!”. Saskaņā ar jaunāko pētījumu, kas ir veikta Pasaules veselības organizācijas uzdevumā,  darbinieku sektora radītie zaudējumi, kas saistīti ar depresiju un trauksmes stāvokļiem, tikai ASV sasniedz 1 triljonu dolāru gadā. 

Pasaules Sirds diena 2014 – sāls daudzuma samazināšana glābj dzīvības

ilona.kauce's picture

Pasaules  Sirds dienas temats 2014. gadā – sāls patēriņa samazinājums. Sāli pārtikā cilvēki lieto ne tikai sālot pagatavotu  ēdienu, bet ari slēptā veidā – ar maizi, desu, žāvējumiem un kūpinājumiem, čipsiem u.c.  Pierādīta saistība ar pārlieka sāls daudzuma izmatošana ikdienā un hipertensiju (paaugstinātu asinsspiedienu), kas, savukārt, nelabvēlīgi ietekmē sirds veselību.

Pasaules Tuberkulozes diena 2015. – cīņas tempi ir jāpaātrina!

ilona.kauce's picture

Pēdējos gados ir vērojami panākumi cīņā ar tuberkulozi.  Tas ļāva izglābt 37 miljonus dzīvības. Tomēr pasaules priekšā stāv jauni izaicinājumi: ik gadu no šīs slimības joprojām mirst 1,5 miljoni cilvēku, bet ar tuberkulozes multirezistento (pret zālēm nejūtīgo) formu inficējas vēl 480 tūkstoši.

Pasaules Ūdens diena 2014 – Ūdens un enerģija

ilona.kauce's picture

Ūdens un enerģija ir savstarpēji cieši saistīti. Daudzi enerģijas ražošanas veidi ir balstīti ūdens resursu izmantošanā (hidroelektrostacijas, atomelektrostacijas, siltumenerģijas ražošana). Tai pat laikā aptuveni  8% no pasaulē saražotās enerģijas tiek izmantots ūdens pārsūknēšanai, apstrādei un piegādei patērētājiem.

Pasaules ūdens diena 2017: kāpēc notekūdeņi?

ilona.kauce's picture

Ik gadu 22.martā visā pasaulē ar dažādiem interaktīviem, izglītojošiem un uzmanību piesaistošiem pasākumiem tiek atzīmēta Pasaules ūdens diena. Pasākumu mērķis  ir rosināt sabiedrību uz rīcību, kas ļautu samazināt ūdens krīzes draudus uz mūsu planētas.

Globāli, vairāk nekā 80% notekūdeņu, ko ģenerē sabiedrība plūst atpakaļ ekosistēmā bez apstrādes. 1,8 miljardi Zemes iedzīvotāju izmanto dzeramo ūdeni no piesārņotiem ūdens avotiem, pakļaujot sevi riskam saslimt ar zarnu infekcijas slimībām, kā holēra, dizentērija, vēdertīfs un citām slimībām.
Viens no ANO ilgtspējīgas attīstības mērķiem paredz līdz 2030. gadam: "Uzlabot ūdens kvalitāti, samazināt piesārņojumu, būtiski palielināt pārstrādi un droši atkārtoti izmantojamā ūdens daudzumu.

Vairāk par šo tēmu:

Par notekūdeņiem galvenajā PVO mājaslapā

Video materiāls par ūdens attīrīšanu un atkārtotu izmantošanu

Par Pasaules ūdens dienu 2017. 

Pasaules veselības diena 2013 - Samaziniet infarkta un insulta risku – sekojiet savam asinsspiedienam

ilona.kauce's picture

Kā katru gadu, arī šogad Pasaules Veselības diena ir veltīta aktuālai sabiedrības veselības problēmai. Uzmanības centrā ir nonākusi hipertensija (paaugstinātais asinsspiediens), ar ko visā pasaulē sirgst katrs trešais pieaugušais iedzīvotājs. Hipertensija ir nozīmīgs riska faktors, kas noved pie sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanām, no kurām savukārt ik gadu mirst 9,4 miljoni cilvēku visā pasaulē. Hipertensijas rezultātā slimniekam var attīstīties tādas nopietnas veselības problēmas kā nieru mazspēja un aklums.

Pasaules Veselības organizācija rūpējas par cilvēku veselību

ilona.kauce's picture

Jau 65 gadus PVO rūpējas par visu pasaules iedzīvotāju veselību. Tā gādā, lai cilvēki kustētos vairāk, elpotu tīru gaisu, ēstu veselīgu pārtiku un dzertu tīru ūdeni. Organizācija uzrauga vakcināciju, apkaro epidēmijas, rūpējas par mātes un bērna, kā arī vecu cilvēku veselību, cīnās ar vardarbību pret sievieti un iesaka, kā pasargāt sevi ceļu satiksmē…

PVO darba augļus izjūt ikviens pasaules iedzīvotājs, par ko var pārliecināties, apskatoties šo video

Pasaules Veselības organizācijas darbs 2014. gadā

ilona.kauce's picture

2014. gadā Pasaules Veselības organizācija (PVO) turpināja aktīvu darbu pasaules iedzīvotāju veselības aizsardzības jomā.  Galvenās aizgājušā gada problēmas un izaicinājumi – Ebolas vīrusa uzliesmojums Rietumāfrikā un humānās krīzes situācijas vairākās valstīs (piemēram, Sudānā, Sīrijā, Ukrainā u.c.). PVO atzīmē, ka līdztekus šo aktuālo problēmu risināšanai, 2014. gadā ir sasniegti nozīmīgi panākumi sabiedrības veselības jomā, ka arī rasta lielāka skaidrība par vairākiem būtiskiem šīs veselības apdraudējumiem.

Pasaules Vēža diena 2015

ilona.kauce's picture

Vēzis – tas nav kaut kas, kas mūs neskar.

Kā katru gadu, 4. februārī tiek atzīmēta Pasaules Vēža diena.  Pasaules Veselības organizācija atgādina, ka 2012. gadā no šīs slimības nomira 8,2 milj. pasaules iedzīvotāju. Tai pašā laikā ir pierādīts, ka 30% gadījumu, ievērojot profilakses pasākumus, no vēža ir iespējams izvairīties.

Pasaules Vēža dienā domā, kā uzlabot vēža agrīno diagnostiku

ilona.kauce's picture

Pasaules Veselības organizācijas dati rāda, ka ik gadu no vēža mirst 8,8 miljoni cilvēku. Kā lielāko problēmu saistībā ar šo slimību, PVO min novēlotu vēža atklāšanu ne tikai attīstības, bet arī bagātās valstīs ar labi sakārtotu veselības aprūpes sistēmu. Vēlu atklāts vēzis slikti padodas ārstēšanai, kā arī samazina pacientu dzīvildzi.

Pasaules vēža dienas pasākumi aizsardzībai pret dzemdes kakla vēzi

ingrida.holma's picture

Dzemdes kakla vēzis ir viens no visbiežāk sastopamajiem vēža veidiem, PVO Eiropas reģionā. 2018 gadā ir konstatēti 69 000 jauni gadījumi un 30 000 nāves gadījumu. Atšķirībā no citiem vēža veidiem, dzemdes kakla vēzi ir iespējams novērst ar vakcīnu.

Pasaules vēža dienā PVO Eiropa cenšas palielināt izpratni par to, ka savlaicīga vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusu (HPV) un regulāras dzemdes kakla vēža pārbaudes ir labākais veids, kā aizsargāt sieviešu nākotni no šīs slimības.

Pētījumi liecina, ka alkohola nodokļu paaugstināšana palīdz samazināt alkohola patēriņu

ingrida.holma's picture

Neinfekciozo slimību un veselības veicināšanas programmas vadītājs PVO Eiropas reģionā Dr. Daniels Čisholms (Daniel Chisholm): „Nodokļu paaugstināšana var neizklausīties pēc pievilcīgākā politiskā risinājuma, bet izmaksu ziņā tas ir vienīgais efektīvākais veids, kā samazināt pieprasījumu un saglabāt patēriņu.”

Pirmais kopsavilkums par labajām praksēm veselības nozarē cīņā ar HIV, PVO Eiropas reģionā (2018)

ingrida.holma's picture

2016. gadā PVO Eiropas Reģionālās komitejas 66. sesijā tika apstiprināts rīcības plāns cīņai ar HIV infekciju, kopš saslimstība ar šo infekciju slimību strauji palielinājās. Laika posmā no 2017. līdz 2018. gada aprīlim, PVO Eiropas Reģionālais birojs sekoja līdzi Eiropas valstu pieredzei plāna īstenošanā, un apkopoja labās prakses gadījumus.

PVO cīņa ar Zika vīrusu

ilona.kauce's picture

Reaģējot uz Zika vīrusa infekcijas uzliesmojumu Dienvidamerikas kontinentā un ar to saistīto jaundzimušo neiroloģisko slimību skaita palielināšanos, Pasaules Veselības organizācijas izstrādāja Globālo Stratēģisko rāmja programmu un savstarpēji koordinēto rīcības plānu, kā atbildes reakciju uz šo problēmu.

PVO darbība 2012. gadā

ilona.kauce's picture

Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā ir publicēts pārskats par 2012. gada sasniegumiem un izaicinājumiemar kuriem nākas saskarties sabiedrības veselības jomā visā pasaulē:

© Microsoft Corporation

1. Indijā pirmais gads bez poliomielīta. Vēl nesen tieši šī valsts bija poliomielīta globālais epicentrs. Tagad, pateicoties veiktiem kontroles un profilakses pasākumiem, ir izdevies panākt, ka gada laikā Indijā nav konstatēts neviens jauns saslimšanas gadījums.

PVO izstrādā jaunu stratēģiju injekciju drošības uzlabošanai.

ilona.kauce's picture

Saskaņā 2014. gadā veikto Pasaules Veselības organizācijas finansētā pētījuma datiem, nedrošu injekciju rezultātā, 2010. gadā 1,7 milj. pasaules iedzīvotāji tika inficēti ar C hepatītu, bet vēl 33 800 – ar HIV.

Kaut šī problēma vairāk skar attīstības valstis, tomēr PVO atgādina visām dalībvalstīm, ka šļirču atkārtota izmantošana ir daudzu nāvējošu infekcijas slimību izplatīšanās iemesls.

Rīcības plāna par seksuālo un reproduktīvo veselību īstenošana – kā politika var radīt pārmaiņas

ingrida.holma's picture

2018. gada 30. un 31. augustā Stokhlomā (Zviedrijā) tikās seksuālās un reproduktīvās veselības eksperti no 21 valsts. Tikšanās laikā Portugāles pārstāvji dalījās ar savu veiksmes stāstu par politikas radītām pārmaiņām.

SSK-11: Slimību klasifikators

ingrida.holma's picture

Klajā ir nākusi PVO Starptautiskā statistiskā slimību un veselības problēmu klasifikācijas (turpmāk – SSK), vienpadsmitā (11.) redakcija. SSK ietver arī plašu sarakstu ar veselības stāvokli ietekmējošiem faktoriem, mirstības un saslimstības cēloņiem, un citiem aspektiem, kas var ietekmēt veselību.

Starptautiskā Jaunatnes diena: droša vide veseliem pusaudžiem

ingrida.holma's picture

12. augustā tika atzīmēta Starptautiskā Jaunatnes diena. Šī gada moto ir „Droša vide veseliem pusaudžiem”, kas uzsver nepieciešamību radīt jauniešiem tādus apstākļus, kas palīdz tiem attīstīties, izpausties un justies ērti. PVO skaidro, ka vide ir ne tikai publiski un privāti pieejamas telpas, bet arī digitālā pasaule.

Tiks realizēts intensīvs rīcības plāns Ebolas vīrusa uzliesmojuma apturēšanai

ilona.kauce's picture

31. jūlijā Pasaules Veselības organizācijas (PVO) prezidente dr. Margareta Čena (Dr Margaret Chan) tikās ar trīs Ebolas vīrusa uzliesmojumu skarto Rietumāfrikas valstu: Ganas, Libērijas un Sjerraleones prezidentiem. Tikšanās tēma – kā ieviest dzīvē jauno rīcības plānu slimības apturēšanai.

Vadošie principi tuberkulozes izplatības samazināšanai PVO Eiropas reģionā (2018)

ingrida.holma's picture

PVO Eiropas reģionālais birojs ir izdevis jaunu publikāciju "Vadošie principi tuberkulozes izplatības samazināšanai PVO Eiropas reģionā".

Vadošie principi, kas ir balstīti uz pierādījumiem ir nepieciešami, lai tiktu samazināts tuberkulozes infekcijas risks, uzlabota ambulatorā aprūpe, testēšana un valstu reakcija saskaroties ar šiem gadījumiem.

Vardarbība pret sievietēm

ingrida.holma's picture

Visā pasaulē 1 no 3 sievietēm piedzīvo fizisku vai seksuālu vardarbību, ko parasti veic intīmais partneris. Šī statistika norāda, ka šis ir visizplatītākais cilvēktiesību pārkāpums, taču par to vismazāk tiek ziņots. Pieaugot krīzei, palielinās arī vardarbību skaits.

Veselības sistēmas reaģē uz neinfekciozo slimību gadījumiem

ingrida.holma's picture

PVO Eiropas reģions ir guvis lielus panākumus neinfekciozo slimību gadījumu (turpmāk – NS) samazinājumam, veicot starpnozaru pasākumus un stiprinot veselības aizsardzības sistēmas. Šis ziņojums sniedz pragmatiskus un īstenojamus politikas ieteikumus par to, kā stiprināt veselības aprūpes sistēmas, lai tās varētu efektīvāk reaģēt izaicinājumiem NS gadījumos.

Vīriešu veselības pārbaudes saraksts - 5 lietas, ko vīrieši var darīt labai veselībai

ingrida.holma's picture

1. Regulāras veselības pārbaudes

Pat tad, ja persona jūtas vesela, regulāras veselības pārbaudes (piemēram, asinsspiediens, cukura līmenis asinīs, prostatas kontrole) ir būtiskas. Garīgā veselība ir tik pat svarīga kā fiziskā, un tai var būt izšķiroša nozīme gadījumos, ja persona saskaras ar depresiju, trauksmi vai citām veselības problēmām.

Vispasaules konference par primāro veselības aprūpi

ingrida.holma's picture

Kazahstānas galvaspilsētā Astanā no 25. līdz 26. oktobrim norisināsies Vispasaules konference par primāro veselības aprūpi. Kopš Alma-Atas Deklarācijai aprit 40. gada diena, pārstāvji no visas pasaules tiksies, lai atjaunotu savu apņemšanos par primārās veselības aprūpes stiprināšanu un ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu.