Diena, veltīta tam, lai nepieļautu vardarbību pret sievietēm un meitenēm

ilona.kauce's picture

Neskatoties uz to, ka daudzās valstīs situācija dzimumu līdztiesības jomā uzlabojas, kā arī daudzviet ir pieejama arvien kvalitatīvāka medicīniskā aprūpē, ja sieviete spiesta pēc vardarbības vērsties pēc medicīniskās palīdzības, taču, kā atzīmē eksperti, daudz svarīgāk ir stiprināt profilaktisko darbu, lai mazinātu gadījumus, kad sievietēm un meitenēm ir jācieš.

Daži būtiski fakti par vardarbību pret sievietēm pasaulē (avots – Pasaules Veselības organizācija):

  • Vidēji pasaulē katrā trešā, jeb 30% sieviešu piedzīvoja vardarbību no sava partnera;
  • 38% no visām nogalinātām sievietēm, mirst no sava partnera  roka;
  • Vardarbības līmenis valstīs atšķiras, piemēram, Japānā 15% sieviešu saskārās ar vardarbību no sava partnera puses, bet Etiopijā ar vardarbību saskaras 71% sieviešu
  • Riska faktori, kas raksturīgi varmākam – zems izglītības līmenis, paša bērnībā piedzīvota vardarbība, vai kļūšana par vardarbīgu attiecību liecinieku, alkohola un narkotisko vielu atkarība, tolerance pret vardarbīgām, vai nelīdztiesīgām dzimumu attiecībām.
  • Riska faktori upurim: zems izglītības līmenis, pašas bērnībā piedzīvota vardarbība, vai kļūšana par vecāku vardarbīgu attiecību liecinieci, vardarbīgu un nelīdztiesīgu dzimumu attiecību akceptēšana
  • Valstīs ar augstu ienākumu līmenī skolās tiek realizētas programmas ar mērķi novērst vardarbību jauniešu starpā. Ir iegūti daži pierādījumu šo programmu efektivitātei.
  • Valstīs ar zemu ienākumu līmeni var tikt pielietotas citas profilaktisko pasākumu stratēģijas, tādas, kā apmācība dzimumu līdztiesības jautājumos kopienu ietvaros, lai attīstītu iedzīvotājos savstarpējas komunikācijas un attiecību iemaņas.

Vairāk par šo tēmu:
PVO apkopotā informācija, fakti par vardarbību
Strengthening the health-systems response to violence against women” - PVO programma
Žurnāla THE Lancet tematiskās publikācijas, veltītas profilaktiskajiem pasākumiem cīņā ar vardarbību
Oficiālā UN Women mājaslapa