Fiziskās aktivitātes Pasaules Veselības organizācijas skatījumā

ilona.kauce's picture

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas definīciju, fiziskās aktivitātes  ir  visa veida ķermeņa kustības, kas tiek veiktas ar skeleta muskuļu palīdzību, patērējot enerģiju. Fizisku aktivitāti cilvēkiem nodrošina dažādas darbības:  mājas apkopšana, darbi dārzā  vai pagalmā, iešana kājām, braukšana ar divriteni, ceļošana un visas citas pietiekami intensīvas kustības.  Vingrojumi – strukturētas, koordinētas, cikliskas un atkārtotas kustības ar mērķi  veikt sportiskas aktivitātes, ir tikai viens no fizisko aktivitāšu veidiem. Fiziskās aktivitātes nostiprina ne tikai muskulatūru, bet arī kaulu sistēmu.  Nepietiekama fiziskā aktivitāte ir galvenais riska faktors, kas veicina tādas neinfekcijas slimības, kā  piemēram, sirds un asinsvadu slimības, vēzis un diabēts.  Nepietiekams fiziskās aktivitātes līmenis ir identificēts kā ceturtais galvenais riska faktors mirstībā no neinfekcijas slimībām un izraisa aptuveni 3,2 miljonus nāves gadījumus gadā visā pasaulē.

Mūsdienās 25% no pasaules pieaugušajiem un vairāk nekā 80% no visiem pusaudžiem nav pietiekami fiziski aktīvi. Globālā līmenī šis fakts vies lielu satraukumu. Tieši tāpēc 56 %  PVO dalībvalstis sabiedrības veselības politikas konceptā līdz 2025. gadam ir apņēmušās ievērojami uzlabot savu iedzīvotāju fizisko aktivitāšu līmeni.

Kaut arī fizisko aktivitāšu intensitāte dažādiem cilvēkiem ir atšķirīga, ka arī atkarīga no konkrētajām aktivitātēm, tai jāilgst nepārtraukti vismaz 10 minūtes lai tā nestu labumu sirds un elpošanas sistēmai. PVO iesaka:

- Bērniem un jauniešiem jāvelta vidējas un augstas intensitātes fiziskajām aktivitātēm vismaz vienu stundu katru dienu vismaz vienu stundu;

- Pieaugušajiem no 18 gadu vecuma, būtu mēreni vai augsti fiziski aktīviem  vismaz 150 minūtes nedēļā.

Vairāk par šo tēmu var lasīt:

Physical activity: Key facts

Data on prevalence of insufficient physical activity

Global Action Plan for the Prevention and Control of NCDs 2013-2020

Sustainable Development Goals (SDGs)

Global recommendations on physical activity for health

WHO’s work on physical activity

More about physical activity