Pasaulē pieaug hronisko slimību skaits, bet samazinās mātes un bērna mirsība

ilona.kauce's picture

16. maijā Pasaules Veselības organizācijas publicētajā ziņojumā „Pasaules veselības statistika 2012” (World health statistics 2012) galvenais akcents tiek likts uz jauni sabiedrības veselības izaicinājumu – hronisko slimību skaita pieaugumu. Tieši hroniskās slimības ir iemesls divām trešdaļām no visiem nāves gadījumiem pasaulē. Saskaņā ar ziņojuma datiem trešdaļai iedzīvotāju ir paaugstināts asinsspiediens, kas ir nozīmīgs sirdsslimības izraisošais faktors. Ar diabētu slimo katrs desmitais pasaules iedzīvotājs. Apmēram pusmiljardu planētas iedzīvotāju (12%) ir skārusi aptaukošanās problēma, kas ir divas reizes vairāk, nekā tas bija 1980. gadā. Aptaukošanās, savukārt, paaugstina riskus saslimt ar diabētu, sirds un asinsvadu slimībām, kā arī ar atsevišķiem vēža veidiem.
No pozitīvām tendencēm tiek atzīmēta mātes mirstības samazinājums gandrīz uz pusi (47%) pēdējo divdesmit gadu laikā, kā arī bērnu vecumā līdz 5 gadiem mirstības samazināšanās par ceturtdaļu (25%) pēdējos desmit t gados.
Ik gadu PVO ziņojumā tiek atspoguļoti precīzākie statistikas dati no 194 pasaules valstīm par aktuālo stāvokli to veselības aprūpes sistēmās, tostarp mirstības un slimību slogu, nāves iemesliem, dažādu slimību grupu izplatību un riska faktoriem, veselības aprūpes pakalpojumu izmaksām u.c.

Vairāk informācijas PVO mājaslapā
World Health statistics 2012