Pasākums par depresiju pulcina daudzus ieinteresētus apmeklētājus.

ilona.kauce's picture

Pasākumi par depresiju “Parunāsim par melno suni”,  ko organizēja Rīgas Stradiņa bibliotēka sadarbībā ar PVO reģionālo pārstāvniecību Latvijā, notika Latvijas Nacionālajā bibliotēkā šī gada 7. un 25. aprīlī. Pasaules veselības dienas ietvaros, kas šogad bija veltīta aktuālai depresijas tēmai, visiem apmeklētājiem bija iespēja klausīties pieredzējušo krīžu un konsultāciju centra “Skalbes” psihologu Zanes, Santas un Tatjanas stāstu par to, kas ir depresija, kā to atpazīt un ko darīt, ja pats vai tuvinieks ir saslimuši ar šo izplatīto psihisko slimību. Kopā pasākumi pulcēja vairāk kā astoņdesmit aktīvus un zināt gribošus jauniešus un pieaugušos. Auditorijā valdīja nepiespiesta un aktīva atmosfēra, raisījās spraigas, pat kaislīgas diskusijas. Īpaši klātesošos uztrauca jautājumi par to, vai griešanās pie ārsta-psihiatra var atstāt negatīvas sekas uz pacienta reputāciju. Tāpat klātesošie uzstājīgi centās izdibināt, kā konkrēti jārīkojas, lai sāktu ceļu uz izveseļošanos. Diskusijās noskaidrojās, ka depresijas izcelsmes faktori, kā arī ārstēšana ir komplicēta un tai nav vienas “pareizās” shēmas. Ļoti būtisks faktors ir paša depresijas slimnieka savas stāvokļa apzināšanās un vēlme meklēt palīdzību, kas var būt gan medikamentoza, gan psihoterapeitiska.

Visiem klātesošiem tika izdalītas aproces ar krīzes tālruņu numuru, kur ir iespējams saņemt neatliekamu psiholoģisko konsultāciju.

Pasākumu apmeklēja un klātesošos uzrunāja arī PVO reģionālās pārstāvniecības Latvijā vadītāja dr. Aiga Rūrāne, kura iezīmēja depresijas, kā ļoti būtiska pasaules sabiedrības iedzīvotāju veselību un labklājību apdraudoša faktora nozīmi.

Pasākums mums, organizatoriem, ļāva secināt, ka depresija (un citu psihiskās saslimšanas) ir aktuāla tēma, kas satrauc daudzus Latvijas iedzīvotājus. Daudziem cilvēkiem nav pilnīga priekšstata par šīm slimībām, taču tie ir gatavi klausīties, diskutēt un uzzināt vairāk. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai atbildīgās institūcijas ņem vērā šo faktu un plāno sabiedrības informēšanas pasākumus psihisko saslimšanu jomā.