Jaunu antibakteriālo medikamentu izstrāde pasaulē ir nepietiekama, secināts jaunajā PVO ziņojumā

ilona.kauce's picture

Šobrīd aktīvajā izstrādes stadija esošo antibakteriālo medikamentu skaits ir nepietiekams, lai efektīvi varētu cīnīties ar arvien pieaugušo antibakteriālo rezistenci. Šādi secinājumi tiek izdarīta jaunajā Pasaules Veselības organizācijas pētījumā  “Antibacterial agents in clinical development – an analysis of the antibacterial clinical development pipeline, including tuberculosis” (Izstrādes stadijā esošie antibakteriālie līdzekļi - analītiskais pētījums par antibakteriālo līdzekļu klīnisko izstrādi, ieskaitot prettuberkulozes medikamentus”.  Noskaidrots, ka vairākums izstrādē esošo antibakteriālo medikamentu ir jau esošo modifikācijas, tāpēc tie būs tikai pagaidu risinājums. Ziņojumā teikts, ka tikai daži potenciālie medikamenti ir paredzēti pret antibiotikām rezistentu infekciju ārstēšanai, kas rada vislielākos draudus veselībai, tostarp pret medikamentu mazjūtīgu tuberkulozi, kas ik gadu aiznes 250 000 cilvēku dzīvības.

Līdztekus tuberkulozes multirezistencei, PVO ir identificēti 12 prioritārās klases patogēni - daži no tiem izraisa izplatītas infekcijas, piemēram, pneimoniju vai urīnceļu infekcijas -  un kas kļūst arvien izturīgākas pret esošajām antibiotikām. Lai ar tiem cīnītos ir steidzami nepieciešami jauni medikamenti.

Ziņojumā norādīts, ka pašlaik klīniskās izstrādes stadijā atrodas  51 jauni antibiotiskie un bioloģiskie preparāti, kas paredzēti antibiotiku rezistentu patogēnu infekciju ārstēšanai. No tām tikai 8 preparāti tika kvalificēti kā inovatīvi un ar pievienoto vērtību attiecībā pret šībrīža pieejamo antibiotiku arsenālu.

Vairāk informācijas ziņojumā Antibacterial agents in clinical development – an analysis of the antibacterial clinical development pipeline, including tuberculosis