PVO aktuālās dienas

4. februāris – Pasaules Vēža diena

Pasaules Veselības organizācija (PVO) prognozē, ka laika posmā no 2005. līdz 2015. gadam, vēzis var atņemt dzīvības 84 miljoniem cilvēku. Lai tas nenotiktu, PVO kopā ar Starptautisko pretvēža apvienību(International Union Against Cancer) un daudzu valstu līdzdalību veic pasākumus onkoloģisko slimību apkarošanai.

22. marts – Pasaules Ūdens diena

Ūdens ir mūsu planētas dzīvības avots. Spēcīgs un trausls vienlaicīgi. Visai cilvēcei kopā ir jārūpējas, lai tas saglabātos tīrs un dzirkstošs. Tāpēc no 1992. gada pēc UNESCO ierosinājuma pasaulē tiek atzīmēta Pasaules ūdens diena. Tās mērķis ir vērs pasaules valstu valdību, kopienu, institūciju un arī katra cilvēka uzmanību uz jautājumiem, kas skar planētas ūdens resursu saglabāšanu un attīstību.

24 .marts – Pasaules Tuberkulozes diena

Tuberkuloze ir viena no vecākajām, cilvēcei pazīstamām infekcijas slimībām. To pazina jau senajā Ēģiptē. Kopš seniem laikiem pasaule vairākkārt ir piedzīvojusi smagas tuberkulozes epidēmijas.

1882.gada 24.martā vācu ārsts Roberts Kohs Berlīnē pasaulei paziņoja par tuberkulozes izsaucēja – mikobatērijas atklāšanu. Nākamajā dienā par viņa sasniegumu uzzināja visa pasaule. 1905.gadā R.Kohs par šo atklājumu tika apbalvots ar Nobela prēmiju.

7.aprīlis – Pasaules Veselības diena

Kopš 1950 gada, pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ierosinājuma, 7.aprīlis visā pasaulē tiek atzīmēts kā Pasaules veselības diena. Ik gadu šajā dienā sabiedrības uzmanība tiek vērsta uz kādu aktuālu sabiedrības veselības problēmu un tiek aizsāktas pasākumi un akcijas, kas turpinās vēl ilgi pēc pašas Veselības dienas izskaņas.

25.aprīlis – Pasaules Malārijas diena

25. aprīlī PVO aktuālo dienu ietvaros visā pasaulē tiek atzīmēta Malārijas diena. Malārija ir daudzos tropu un subtropu reģionos plaši izplatīta un dzīvībai bīstama infekcijas slimība. Šobrīd tā ir endēmiska vairāk kā 100 valstīs, kuras apmeklē vairāk kā 125 miljoni tūristu gadā. Ar malāriju gadā saslimst 300-500 miljoni cilvēku. No tiem katru gadu mirst aptuveni 1-1,5 miljoni. Vislielākā riska grupa ir bērni līdz 5 gadu vecumam -  katrās 30 sekundēs kāds bērns mirst no malārijas.

31.maijs – Diena bez tabakas

Katru gadu Pasaules Veselības Organizācija (PVO) 31.maiju atzīmē kā  dienu, brīvu no tabakas dūmiem. Ik gadu tabakas lietošana nogalina vairāk par 5 miljoniem pasaules iedzīvotāju – katrās 6 sekundēs no tās izraisītājām slimībām mirst viens cilvēks [1]. Mūsdienās katram otrajam pasaules bērnam vismaz viens no vecākiem ir smēķētājs. Savukārt no pasīvās smēķēšanas izraisītām slimībām, katru gadu mirst 600 000 cilvēku. Svarīgi apzināties, ka tabaka ir novēršams nāves cēlonis visā pasaulē. Reti kurš nojauš, ka Latvijā tabakas lietošanas sekas ir vainojamas vismaz 4380 priekšlaicīgās nāvēs gadījumos gadā. Vismaz 12 cilvēki katru dienu Latvijā mirst no slimībām, kas ir saistītas ar tabakas lietošanu. Oficiālā statistika gan neatspoguļo problēmas, kas skar cilvēkus, alerģiskus pret tabakas dūmiem un tos, kuri cieš no pasīvās smēķēšanas.

14. jūnijs – Pasaules Asinsdonoru diena

Asinis ir pati dārgākā dāvana, kuru viens cilvēks var sniegt otram. Tieši tāpēc, lai pateiktos tiem miljoniem asins donoru visā pasaulē, kas glāba dzīvības un uzlaboja citu cilvēku dzīves kvalitāti, ik gadu 14.jūnijā tiek atzīmēta Pasaules Asins donoru diena.  Šajā dienā visas sabiedrības uzmanība tiek vērsta uz nepieciešamību regulāri nodot asinis, lai tās pastāvīgi būtu pieejamas klīnikās un slimnīcās.  Pārlejamo asins trūkuma problēma ir īpaši aktuāla jaunattīstības valstīs, kur dzīvo 80% no visiem pasaules iedzīvotājiem, bet tajās tiek iegūtas tikai 45% no visām pasaulē nodotajām asinīm.

1 - 7.augusts – Pasaules Zīdīšanas atbalsta nedēļa

Mātes piens satur visas barības vielas, kas nepieciešamas bērna pilnvērtīgai augšanai, veselībai un attīstībai. Pasaules Veselības organizācija iesaka bērnus līdz 6 mēnešu vecumam ēdināt tikai ar mātes pienu (Exclusive Brestfeeding), atsakoties no citiem piebarošanas veidiem un dzirdīšanas ar ūdeni, vēlāk turpinot krūts barošanu kombinācija ar piebarošanu līdz bērna divu gadu vecumam un atteikšanos no pudelītēm un māneklīšiem.

19. augusts – Humānās palīdzības diena

Ik dienas humānās palīdzības darbinieku visā pasaulē pašaizliedzīgi velta savas pūles lai palīdzētu tiem cilvēkiem, kurus skārusi krīzes situācija. Dabas stihijas, bruņotie konflikti, epidēmijas un citas ārkārtas situācijas ik gadu apdraud miljoniem cilvēku dzīvības un veselību.

10. septembris – Pasaules Pašnāvību novēršanas diena

Pēc  PVO  datiem, katras 40 sekundes  viens planētas iedzīvotājs izdara pašnāvību. Gadā no dzīves pašrocīgi šķiras 900 000 cilvēku. Milzīgs skaits traģēdiju, kas skar ne tikai personīgi pašnāvnieku, bet arī tā tuviniekus. Uz katru pašnāvnieku, kam izdevās savu nodomu realizēt līdz galam, ir 20 cilvēki, kam suicīda mēģinājums nav izdevies.

26. septembris – Pasaules Sirds diena

Sirds un asinsvadu slimības ir galvenais nāves cēlonis pasaulē, kas ik gadu aiznes vairāk nekā 17 miljonus dzīvības. Par šo slimību rašanos galvenajiem riska faktoriem speciālisti uzskata paaugstināto asinsspiedienu un cukura līmeni asinīs, nepietiekamu augļu un dārzeņu lietošanu uzturā,  liekā svara problēmu, mazkustīgu dzīvesveidu un augstu ikdienas stresa līmeni.

28. septembris – Pasaules trakumsērgas diena

Trakumsērga ir bīstama infekcijas slimība, kuras iznēsātāji ir slimi dzīvnieki.  Slimība ir nāvējoša un no tās var pasargāt tikai savlaicīga vakcinācija. Jaunattīstības valstīs vakcinācija dārdzības dēļ ir grūti pieejama iedzīvotājiem. Ik gadu no trakumsērgas mirst ap 55 000 cilvēku.

10.oktobris – Pasaules Psihiskās veselības diena

Cilvēka fiziskā un garīgā veselība ir cieši savstarpēji saistītas. PVO uzsver, ka ir nepieciešams pievērst uzmanību gan fiziski slimu cilvēku psihiskai veselībai, gan otrādi – jāseko garīgi slimo cilvēku fiziskai veselībai.

13. oktobris – Pasaules Redzes diena

314 miljoniem pasaules iedzīvotāju ir redzes problēmas, 45 miljoni no tiem ir akli un vēl 200 miljoni saskaras ar smagiem un vidēji smagiem redzes traucējumiem. Savlaicīgi veicot profilaktiskos un ārstēšanas pasākumus, aklumu un smagus redzes traucējumus varētu novērst 80% gadījumu.  Katarakta – viens no galvenajiem akluma iemesliem, ir samērā vienkārši ārstējama ar ķirurģisku iejaukšanos. Redzes korekcija ar brillēm ievērojami uzlabotu 153 miljonu cilvēku dzīves kvalitāti… Diemžēl gandrīz 90% procenti no aklajiem cilvēkiem dzīvo jaunattīstības valstīs, kur nav pieejama pietiekama medicīniskā aprūpe.

14. novembris – Pasaules Diabēta diena

14. novembrī pēc PVO iniciatīvas visā pasaulē tiek atzīmēta Diabēta diena. Galvenie Pasaules Diabēta dienas mērķi ir panākt lai katrs zinātu diabēta riska faktorus un pirmos brīdinājuma simptomus, zinātu, kā rīkoties un kur griezties, zinātu, kā sadzīvot ar diabētu un uzņemties tā kontroli.

18. novembris – Pasaules HOPS diena

Hroniska obstruktīva plaušu slimība ( HOPS) ir lēni progresējoša plaušu slimība.

Elpceļu bojājumi rodas galvenokārt tabakas dūmu ieelpošanas rezultātā – elpceļi sašaurinās, tāpēc gaisam kļūst arvien grūtāk iekļūt plaušās un izkļūt no tām. Agrāk šīs slimība bija pazīstama kā hroniskais bronhīts un emfizēma, pašreiz šos apzīmējumus vairs nelieto.

20. novembris – Satiksmes negadījumu upuru piemiņas diena

Pēc Pasaules Veselības Organizācijas ierosinājuma, kopš 2005. gada katra novembra trešā svētdiena ir ceļu satiksmes negadījumu upuru piemiņas diena. Šī diena tika ieviesta, lai pieminētu visus ceļu satiksmes negadījumu upurus un vērstu sabiedrības uzmanību uz bojāgājušo tuvinieku smago situāciju, kad tiem jātiek galā ar daudzām psiholoģiskām un praktiskām problēmām.

25. novembris – Pasaules diena cīņai ar vardarbību pret sievietēm

Jau vairākus gadu desmitus daudzās pasaules valstīs darbojas aktīvistu organizācijas, kas cīnās pret vardarbību un palīdz no tās cietušajām sievietēm. Lai vērstu sabiedrības uzmanību uz šo smago un izplatīto problēmu, kā arī meklētu ceļus tās risināšanā, PVO kopš 1999.gada ir pasludinājusi 25. novembri par Dienu, veltītu cīņai ar vardarbību pret sievietēm.

1.decembris – Pasaules AIDS diena

1988. gada 1. decembrī pēc Pasaules Veselības organizācijas iniciatīvas sāka atzīmēt AIDS dienu, lai cilvēkos veicinātu izpratni, paaugstinātu sabiedrības  informētības līmeni un mazinātu aizspriedumus par HIV/AIDS un tā sekām. Šajā dienā visi pasaules iedzīvotāji tiek aicināti padomāt par HIV/AIDS upuriem. Starptautiskais HIV/AIDS izpratnes simbols ir sarkanā lentīte, kas simbolizē morālu atbalstu tiem, kas ir inficēti ar HIV/AIDS. 

Starptautiskā Māsu diena

12. maijs ir Starptautiskā Māsu diena par godu angļu māsas Florences Naitingeilas (Florence Nightingale) dzimšanai 1820. gada 12. maijā.

Vispasaules hepatīta diena

B un C hepatīts tiek uzskatīts kā viens no veselības aprūpes sistēmas izaicinājumiem, jo tas skar aptuveni 325 miljonu cilvēku visā pasaulē. Hepatīts ir viens no aknu vēža cēloņiem, kas ik gadu izraisa 1,34 miljonus nāves gadījumu.