25.aprīlis – Pasaules Malārijas diena

Malārija, galvenokārt, ir izplatīta tropu un subtropu reģionos, tādēļ eiropieši šai slimībai nepievērš pietiekamu vērību. Pēc PVO datiem Eiropas reģiona valstīs laika posmā no 1990. līdz 2003. gadam no ievestas tropiskās malārijas miruši gandrīz 900 cilvēki. Arī Latvijas iedzīvotājiem pēdējos gados ir pavērušās plašākas iespējas ceļot  uz jebkuru pasaules valsti . Ne vienmēr,  plānojot ceļojumu tiek padomāts par risku saslimt ar citos reģionos izplatītajām slimībām.  Rezultātā daži ceļotāji pārbrauc mājās ar neplānotu „suvenīru” – malāriju. Pēc Latvijas Infektoloģijas centra datiem,  2009. gadā Latvijā ir reģistrēti 6 pacienti ar malāriju. Šī iemesla dēļ nepieciešami informatīvi pasākumi, lai pievērstu cilvēku uzmanību šai slimībai, akcentējot profilakses pasākumu nozīmi.

Pirms ceļojuma uz kādu no tropu – subtropu reģiona valstīm ieteicams konsultēties pie infekciju slimību speciālista. To izdarīt var, piemēram, Rīgas Infektoloģijas centrā vai Valsts Vakcinācijas dienestā. Ceļotājiem ārsts – infektologs profilakses nolūkos var ieteikt lietot speciālos ārstniecības preparātus, taču jāatceras – tie nepasargā no saslimšanas, bet atvieglo slimības gaitu un samazina letālā iznākuma risku.

Uzziņai:

Malārija ir akūta infekcijas slimība, kuras ierosinātājs ir plazmodiju pārnesēji- malārijodi vai slims cilvēks. Ierosinātāju no slimā cilvēka uz veselo pārnes odi, kuru organismā noris ierosinātāja dzimumvairošanās cikls. Cilvēkā var parazitēt 4 malārijas ierosinātāju sugas :

Plasmodium vivax- ierosina trīsdienu malāriju
P. malariae – četrdienu malārija
P. falciparum- tropiskā malārija
P. ovale- ierosina trīsdienu malāriju

Malārijas inkubācijas perioda ilgums atkarīgs no ierosinātāja sugas — parasti 10—20 dienu tropiskajai un trīsdienu malārijai, 3—6 nedēļas četrdienu malārijai.

Slimībai raksturīgas periodiskas drudža lēkmes, kas sākas ar stipru trīci , t° paaugstināšanos līdz 39—40°, nemieru, galvassāpēm, paātrinātu elpošanu, sāpēm locekļos un jostas apvidū. Slimniekam palielinātas aknas un liesa, rodas anēmija. Lēkme ilgst 3—8 st. un beidzas ar strauju t° krišanos (dažkārt zem normālās), stipru svīšanu, nespēku, miegainību. Lēkmes atkārtojas ik pēc 48 st. Latentais periods pēc slimības akūtajām lēkmēm iestājas ārstēšanas rezultātā vai spontāni kā pašizārstēšanās. Ar trīsdienu malāriju slimo līdz 2 gadiem, ar tropisko malāriju — apm. 1 gadu, ar četrdienu malāriju — līdz 3 gadiem un ilgāk. Ja slimību neārstē vai ārstēšanu nesāk laikā, var rasties komplikācijas; tropiskās malārijas gadījumā (bērniem arī pēkšņas trīsdienu malārijas gadījumā) var rasties malārijas koma (smaga vispārēja intoksikācija, apziņas zudums), kas var beigties ar nāvi. Reta, bet smaga malārijas komplikācija ir hemoglobinūriskais drudzis.

RSU Sabiedrības Veselības fakultātes studenti iesaistās Malārijas dienas aktualizēšanā.  Ar PVO Depozitārija bibliotēkas atbalstu ir izveidots informatīvs plakāts. Tā mērķis –  informēt potenciālos ceļotājus, par riskiem, kas saistīti ar malāriju. Plakātā ir atrodama karte, kur var noskaidrot bīstamos reģionus un valstis, kā arī dota praktiska informācija par profilakses pasākumiem.

Vairāk par šo tēmu:

PVO oficiālajā mājaslapā